e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Çalışma En Önemlisidir

Not 183

İnsanın çalışması öncelikle “Şehina’yı [Kutsallık] tozdan kaldırmak” amacıyla olmalıdır.

Bu, cennetin krallığı meselesi anlamına gelir, yani Yaradan’a inanç olan Malhut’un yükünü kabul etmek anlamında, kendi iyiliği için değil, Yaradan uğruna. İnsan kendisi için bir alma arzusu ile yaratıldığından, Yaradan’a hizmet etmekte doğal olarak acizdir.

Bu nedenle, insanın çalışması iyi işler yapmaktır, yani Tora ve Yaradan’a duadır ki Yaradan, Şehina’yı “aşağıdan uyanış” olarak adlandırılan tozdan yükseltmemize yardımcı olacaktır, yani alttaki, “Seni memnun edebilir mi?” dediğimiz şey olan bir eksikliği uyandırır, yani yukarıda bizim eksiklerimizi tatmin etme arzusu olacaktır.

Zohar’ın yorumladığı “Bana bağışta bulunmalarına izin ver” in anlamı budur, “Tarum-Hey [“Yaratan’ı yükselt.”” ya da Trumah (bağış)] olan Yaradan’ı yüceltmek için yani toza düşürülmüş Malhut anlamında, onu alçaklığından yükseltmek için. Bununla birlikte bu, “Merhametli olan bizim için Davud’un düşmüş barakasını yükseltir.” yazıldığı gibi Yaradan’ın onu yükseltmesini gerektirir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,089