e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Yehuda Halevi Aşlag (Baal HaSulam) > Kabala Kütüphanesi > Şamati (Duydum) Makaleleri > 9- Manevi Çalışmada Kişinin Aklını Geliştiren Üç Şey Nedir?

9- Manevi Çalışmada Kişinin Aklını Geliştiren Üç Şey Nedir?

Eylül’de duydum, Ağustos 1942

Kutsal Zohar bilgelerimizin sözlerini şöyle açıklar: “Kişinin aklını üç şey geliştirir. Bunlar, güzel bir kadın, güzel bir ev ve güzel Kelim’dir (Kaplar).” Şöyle der, “Güzel kadın, Kutsal Şehina’dır (Kutsallık). Güzel bir ev kişinin kalbidir ve güzel Kelim kişinin organlarıdır.”

Kişi, kalbinin sağladığı organlar olan güzel Kelim’e sahip değilse Kutsal Şehina’nın, erdemlik ve güzellik olan gerçek formunda ortaya çıkamayacağını açıklamamız lazım. Bunun anlamı, kişinin öncelikle kendi için alma arzusunu iptal ederek kalbini arındırması ve tüm eylemlerinin ihsan etmek için olmasına kendini alışmasıdır.

Bundan iyi ve güzel Kelim ortaya çıkar yani, kişinin Kelim denilen arzuları kendisi için alma arzusundan temizlenecek, arı olacak ve ihsan etme olarak algılanacak.

Bununla beraber, eğer kişinin evi güzel değilse Yaradan şöyle der: “o ve Ben aynı yerde yaşayamayız.” Bunun nedeni Işık ve Kli (Kap) arasında form eşitliği olması gerektiğindendir. Dolayısıyla, kişi inancı hem kalpte hem akılda, arılık içinde üstlenirse ona güzel bir kadın verilir yani, Kutsal Şehina’nın anlamı kişiye erdemlik ve güzellik olarak görünür ve kişinin aklı gelişir.

Bir başka deyişle, hissettiği haz ve mutluluktan dolayı Kutsal Şehina dış ve iç Kelim’i doldurarak kişinin organlarında ortaya çıkar. Buna “aklın gelişmesi” denir.

Bunu edinmek kıskançlık, arzu ve gururla olur ki bunlar kişiyi bu dünyanın dışına çıkartır. Kıskançlık, Kutsal Şehina’da kıskançlık sayesinde demektir yani, “Ev sahiplerinin Kralının çabası” sözlerindeki gayret olarak addedilir. Gurur, kişinin cennetin şanını yükseltmek istemesidir ve arzu da şu yolla, “Alçakgönüllülerin arzusunu duydunuz” ile edinilir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
21 - 0,073