e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Kabala Kütüphanesi > Son Nesil > Anlamak Hissetmektir

Anlamak Hissetmektir

Kabala’da, Âdem’e ilk insan denilmesi, onun yeryüzündeki ilk insan olması anlamında değildir. Adam HaRişon (İlk İnsan), içinde, yaşamın amacını keşfetme arzusu gelişen ilk kişi demektir. Âdem, yaşamın amacının, Yaradan’a benzerlik kazanmak olduğunu keşfetmiş ve bu hedefe ulaşmıştır. Başka bir deyişle Âdem, insanlık tarihinde, Yaradan’ı bilinçli bir şekilde algılayan ya da Kabalistler’in deyimiyle, O’na ulaşan, ilk insandır.

Bugün, giderek daha çok sayıda insan, yaşamının amacını merak ediyor. Bu sorunun cevabını bulamamak, bir çoklarını; ümitsizlik, hayal kırıklığı, boşanma ve hatta intihara itiyor.

Âdem, bugün yaşıyor olsaydı, arayışında yalnız olmazdı. Günümüzde, Âdem’in yaklaşık 6000 yıl önce kendisine sorduğu soruyu soranların sayısı süratle artmaktadır. Ayrıca; depresyon vakaları, intiharlar ve her çeşit şiddet olaylarındaki artışa, “Yaşamımın anlamı nedir?” sorusuna cevap veremeyişimiz sebep olmaktadır.

Kabalist Yehuda Aşlag, en önemli eserlerinden biri olan On Sefirot Üzerine Çalışmalar isimli kitabını, “Yaşamımın anlamı nedir?” sorusunu soran herkes için yazdığını ifade etmiştir. Baal HaSulam ise, Kabala ilminin ortaya çıkışının tek sebebinin, bu sorunun cevabını bulmaya yardım etmek olduğunu vurgulamıştır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,092