e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Emredilen ve Yapan Yücedir

Not 260

“Emredilen ve yapan, emredilmeyen ve yapandan daha yücedir.” (Kiduşin 31a). “Emredilen ve yapan” ifadesinin Lişma [Onun uğruna] anlamına geldiğini ve “emredilmeyen ve yapan”ın Lo Lişma [Onun uğruna değil] anlamına geldiğini yorumlamalıyız.

Kişi Yaradan’ın uğruna çalışmadığından, bu, onun Mitzva’yı [emri] yapmasını emreden bir komutanı olduğu için yerine getirmediği anlamına gelir zira Komutan onu yapmaya mecbur bırakmaz. Yani, Mitzva’yı yapmasının nedeni Komutan değil, Lo Lişma’dır. Buradan kişinin komutanı olmadığı sonucu çıkar.

Bu nedenle, emri yerine getirme sebebi Komutan, yani Yaradan olan kişi kesinlikle daha yücedir çünkü Lo Lişma onu Lişma’ya getirme konusunda fazilete sahiptir, ancak Lişma kesinlikle Lo Lişma’dan daha yücedir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,100