e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Darbeden Önce Şifa

Not 338

Roş HaŞana Eylül 1982

Yaradan darbeden önce bir şifa gönderir. Sormalıyız, Eğer darbe yoksa nasıl şifadan bahsedebiliriz?

Tora’nın, kişinin gücünü Mateshet ettiği (tüketmek) için Tushia olarak adlandırıldığını bilgelerimiz sayesinde bulduğumuzu anlamalıyız (Sanhedrin 26b). Bilgelerimiz, “Birinin başı ağrıyorsa, Tora ile uğraşsın” (Iruvin 54a) demiştir. Baal HaSulam bunu, insanın gücünün olması gerektiği gibi olmadığını görmek için önce Tora’ya ihtiyacımız olduğu şeklinde yorumladı, “kişinin başı ağrıyor” demek, yabancı düşünceleri olduğu anlamına gelir. “Karnı ağrıyor” demek, onun tek isteğinin kendi midesine almak olduğu anlamına gelir.

Tıpta, ilaç alan ama hasta olmayan kişiye ilaç zarar verir. Bu nedenle, kişinin önce Tora’yı öğrenmesi gerekir, çünkü Tora aracılığıyla hasta olduğunu görecek ve sonra Tora’yı alacak ve hastalıklarından iyileşecektir.

Bundan şu sonuç çıkar ki bizler Tora’yı iki şekilde kavrarız: 1) kişi hastadır, bunun için Tora’ya Tushia denir, çünkü bu insanın gücünü Mateshet [tüketmek] eder ve onun tüm gücü ve canlılığı sadece bir hayvanın niteliğinden gelir. Bunu ıslah etmek için, bu anlamda 2) numarada Tora, onu bütün hastalıklardan iyileştiren olarak vardır.

Bununla Yaradan’ın şifayı darbeden önce gönderdiğini yani “tedavi” olarak adlandırılan Tora’nın darbeden önce geldiğini yorumlamalıyız, çünkü Tora ona kötülüğün farkındalığını getirir.

Daha sonra darbeden acı çektiği zaman, yani içindeki kötülüğün ölçüsü, “darbenin kendisinden bir bandaj onarır” yani Tora’dan, bu da onun niteliklerinden dolayı acı çektiğini görmesini sağlar. Daha sonra, Tora onu iyileştirir.

Bu nedenle, eğer kötülüğün farkındalığına sahip değilse, nasıl iyilikle ödüllendirilebilir? Bu yüzden Tora’da her iki anlayışa da ihtiyacımız vardır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,093