e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Barış Arayın ve Onu Sürdürün

Barış Arayın ve Onu Sürdürün

Not 219

Ayette Kötülükten uzaklaşın ve iyilik yapın, barış arayın ve sürdürün.” (Mezmurlar 34) yazılıdır.

Dünyada, insanı, onu dinlenme kuvvetini hükümsüz kılmaya zorlayacak, motive edici gücü veren iki kuvvet vardır. Yani ruhun niteliklerinde olan dinlenme kuvveti diğer iki kuvvete boyun eğer, yani iptal edilir ve bu sayede ruh kendi başına hareket gücünü alır: 1) reddetme kuvveti, 2) çekme kuvveti

Reddetme kuvveti, birini kaçmaya zorlayan kötü ve iğrenç bir şeydendir. Çekme kuvveti, kişinin kovalamak zorunda kaldığı iyi ve hoş şeylerdir. Ancak çekme veya reddetme gibi tek bir kuvvet, dinlenme kuvvetini iptal etmek için yetersizdir.

Bir insanın kötü olduğunu düşünmesi halinde kötülükten uzaklaşın” “reddetme kuvveti” olarak adlandırılır. Eğer bir kişi bunun iyi olduğunu düşünüyorsa ve onu kovalayıp elde etmesi gerekiyorsa, iyilik yapın”, “çekme kuvveti” olarak adlandırılır.

Barışı arayın ve onu sürdürün.” Soru şu ki, kişinin barış yapması hatta sürdürmesi gereken savaş nedir?

Savaş her birinin diğeriyle savaştığı ve bu sayede istediklerini elde ettiği yaşam savaşıdır. Örneğin, tüccar alıcı ile savaşır ve istediği şeyi elde etmek için onu yenmek ister, yani mal olmadan para ya da mümkün olan en kötü mal. Aynı şekilde tam tersidir- alıcı satıcı ile- en iyi ticari mala en az para.

İşveren ile çalışan – işveren daha düşük bir maaşa daha fazla verim ve daha fazla saat ister ve çalışan ise tam tersine, daha yüksek bir maaş ve daha fazla dinlenme ister. Başka bir deyişle, zamanın niceliğinde ve verimin niteliğinde, tüm bu savaşa kimin neden olduğunu anlamalıyız.

Ama önce, insanın ne olduğunu ve bir kişinin büyük ya da küçük olarak nasıl ölçüldüğünü anlamalıyız. Bir insanın büyük bir kalbi olduğu, eli ağır ve dar görüşlü olduğu söylenir, yani bir kişinin et ve kemik olduğu söylenemez. Peki insan nedir?

Arzunun üç niteliğini ayırt etmeliyiz: büyük, küçük ve hiçbir şey. Arzu gücü acıyla ölçülür. Büyük bir arzu, kişinin istediği şeyi elde edemezse korkunç derecede acı çekeceği anlamına gelir. Küçük bir arzu, kişi istediği şeyi elde edemezse çok az acı çekeceği anlamına gelir. Hiçbir şey arzusu, kişinin istediği şeyi elde etmezse yine de acı çekmeyeceği anlamına gelir.

Alma arzusu nereden kaynaklanıyor? O’nun yarattıklarına iyilik yapma düşüncesinden.

Biz inanıyoruz ki Tüm dünya O’nun görkemiyle doludur.” “Çünkü bu sizin için boş bir şey değil, çünkü bu sizin yaşamınız ve günlerinizin uzunluğudur.” “Çünkü onlar bizim yaşamlarımız ve günlerimizin uzunluğu.” Musa tüm bunları söyledi ve duaları inşa eden İsrail bilgeleri bunu söyledi.

Ve ne deriz ve ne hissederiz? Başka şeylerden canlılık ve haz almak isteriz ve Tora, Tora’nın bize izin vermesi halinde elde edebileceğimiz birçok hazzı bizden alır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,296