e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Kişi Yalnızca Kalbinin Arzuladığı Yerde Öğrenir

Kişi Yalnızca Kalbinin Arzuladığı Yerde Öğrenir

Not 268

“Kişi, yalnızca kalbinin arzuladığı yerde öğrenir.” (Avoda Zarah 19).

Bir kişinin neden özellikle kalbinin arzuladığı yerde öğrendiğini anlamalıyız. Bu kurala göre bir kişi özellikle istediği yerde öğrenir, buradan bunu istemeyen bir kişiye etik öğretmenin imkânsız olduğu sonucu çıkar. Kişi öğütler duymak istemediğine göre, biri dostunu nasıl uyarabilir?

Ayrıca bilgelerimizin “Kişi kendi hatalarını görmez” dediğini de anlamamız gerekir. (Şabat 119). Buna göre, kişi bozuk olduklarını ve ıslah gerektirdiklerini asla görmezlerse, kendi uygulamalarını nasıl ıslah edebilir? Buna göre, bir kişi daima bozuk kalmalıdır.

Mesele şudur ki, insanın sadece kendini memnun etmek istediği bir doğa ile yaratıldığı bilinir. Dolayısıyla öğrendiği her şeyden, bundan nasıl haz alabileceğini bundan öğrenmek ister. Bu nedenle insan haz almak isterse, kalbinin istediği başka şeyleri öğrenmeyecektir çünkü bu onun doğasıdır.

Bu nedenle, kişi Yaradan’a yaklaşmak ve O’na ifşa etmenin yollarını gösteren şeyler öğrenebilmek isteyen biri, ”Saf bir kalp, benim için yarat, ey Tanrım.” yazıldığı gibi, ona farklı bir kalp vermesi için Yaradan’a dua etmelidir.

Başka bir deyişle başka bir kalp ve kalpteki arzu ihsan etme arzusu olduğunda, öğrendiği her şey, sadece Yaradan’a sadece ihsan etmeyi gösteren şeylerin metotlarını gösterecektir. Bununla birlikte hakkında “Ve taştan kalbi senden çıkaracağım ve sana etten bir kalp vereceğim.” denildiği gibi kişi asla kalbe karşı görmeyecektir.

Ayrıca kişi kendi hatalarını göremez çünkü kalbinin arzuladığı yerde öğrenir. Ve kalp haz almak istediğinden ve kişi hatalardan zevk almadığından, haz almaz ve bu nedenle kendi hatalarını asla görmez.

Tek tavsiye, Yaradan’a farklı bir kalp vermesi için dua etmektir yani Yaradan’a memnuniyet vermekten daha iyi bir şey olmadığını anlamaktır.

O zaman hatalarını görebilecektir çünkü özellikle hatayı görürse kendisi için erdem kazanacağını, ıslah olabileceğini aksi takdirde tüm hatalarıyla birlikte kalacağını anlayacaktır.

Buradan borcun onun ayrıcalığı olduğu sonucu çıkar. O zaman, ıslahta çalışmayan ve hataları asla görmeyecek birinin aksine, hatayı incelemek mümkün olacaktır.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,097