e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Bütün Dünya Oğlum Hanina Tarafından Besleniyor – 1

Bütün Dünya Oğlum Hanina Tarafından Besleniyor – 1

Not 12

Bütünü, oğlum Hanina tarafından besleniyor ve oğlum Hanina, Şabat’ın bir arifesinden diğerine 102 Keçiboynuzu (kıt yiyecek) ile yetiniyor.

Çalışmada, “hafta içi” olarak adlandırılan çalışma sırasında, Yaratan’ın yolunda yürüyen kişiyi “Şabat arifesinde zahmet vermemiş kişi” deki gibi yorumlamalıyız, onun için keçiboynuzu tadını hissetmesi yeterlidir. Çalışmasından dinlenecektir. Ve yine de emeği aracılığıyla, çalışmasında bir tat hissetmediğinde, sadece keçi boynuzu anlayışını ister.

Bilinir ki eğer “Çaba sarf ettin ama bulamadın, inanma” (Megillah 6b). O zaman, kişi çalışması ve emeği ile bolluk ve kutsamanın tüm dünyaya uzatılmasını, yani Tora ışığının tüm canlılığının ve edinimlerinim tüm dünyaya ulaşmasını ister.

Bütünü oğlum Hanina tarafından besleniyor” (Taanit 24b) kelimelerinin anlamı budur. O neden böyle yapıyor? Çünkü Hen [lütuf] kelimesinden Hanina olarak adlandırılandan sonra, o Keduşa’nın [kutsallık] lütfuna sahiptir. O zaman, Şabat niteliğiyle ödüllendirilir. Dolayısıyla Şabat arifesinde zahmet vermemiş biri Şabat’ta ne yiyecektir?

Eğer Hanina, Tora’nın ışığını tüm dünyaya uzattıysa, niçin onlar haz ışığını algılamıyorlar ve yalnızca Hanina, Şabat’ın niteliğiyle ödüllendirildi diye sormalıydık. Çünkü almak için Kelim’leri [kapları] yoktur, zira emek ıslahtır, ışıkların içine döküldüğü Kelim’in yapımı.

Bu konuda şöyle söylendi (Avoda Zara 3a), “Şabat arifesinde zahmet vermeyen, Şabat’ta ne yiyecek?” Hanina, Şabat’ın ışığını tüm dünyaya uzatmış olsa da onlar bunu alacak Kelim’e sahip değiller. Bununla birlikte, Yaradan’ın hizmetkarı hiçbir şey almama yolunda yürümelidir ve buna “Keçiboynuzu” denir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,090