e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Michael Laitman > Kabala Kütüphanesi > Yeni Hayat > Yeni Hayat 1217 – Korona Virüs, İkili Bağ

Yeni Hayat 1217 – Korona Virüs, İkili Bağ

Oren Levi: Herkese Merhaba! Dr. Michael Laitman ile Yeni Hayat programında bizlerle birlikte olduğunuz için teşekkürler. Korona virüs krizi nedeniyle iki ayrı stüdyodayız. Merhaba Dr. Laitman!

Dr. Laitman, size bizleri endişelendiren konuları sormak istiyorum. Umarım sizin akılcı tavsiyeleriniz tüm bunlara ışık tutabilir. Bizimle olun!

Dr. Laitman, Korona virüs hayatımızı baştan sona değiştiriyor ama bugün ilişkilere odaklanmak istiyorum. Gerçekte, ilişkilerimizde durum ne? Söz konusu olan her biri kendi eğilimlerine, sevdikleri, sevmedikleri şeylere sahip iki farklı kişi ve biz bir ilişki içindeyken hayatımızı bu şekilde yaşıyoruz. Mesela ben dört çocuğum ve eşimle birlikte yaşıyorum. Uzun yıllardır birlikte yaşıyor olmamıza rağmen korona sebebi ile bir gün, bir hafta, bir ay daha evde kapalı kalmak bambaşka bir gerçeklik yaratıyor. Bunun hem artıları hem de eksileri var. En büyük artısı, bir anda daha fazla zamanımızın olması. Geçmişte ise hiçbir şey için yeterince zamanımız olmazdı. Günün sonunda eve döndüğümüzde yorgunluktan tamamen bitmiş olduğumuzdan ne kimseyle konuşmak isterdik ne de içimizde bir şeyler yapmak için bir istek olurdu. Şimdi ise bol bol vaktimiz var ve aslında bu da eğlenceli! Birdenbire kendimizi farklı, eğlenceli şeyler yaparken buluyoruz, birlikte oturuyoruz, konuşuyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz, aşina olmadığımız bir tür sakinlik var ve bu iyi hissettiriyor! En sevdiğin kişiyle ıssız bir adada kalmak gibi! Rüya gibi bir şey aslında. Harika! Öte yandan, bir anda anlamsız bir konu üzerine çıkan ve büyüyen tartışmalar, patlamalar yani iki uç nokta bir arada. Bir yandan en sevdiğimiz insan ile aynı evde bir aradayız, ne kadar harika fakat bir anda ani bir patlama sonucunda kendi evinizin içinde adeta bir Dünya savaşı çıkıyor. Bunun sadece insanlar arasındaki ilişkiler hakkında bir şeyler öğrenmemiz için gerçekleşmediği hissi var.

Sorum şu: Evde hep birlikte olduğumuz Korona günlerini nasıl geçirmeliyiz ki bize yardımı dokunsun? İlişkilerimizi yeniden yapılandırmamıza yardımcı olması için onu nasıl kullanabiliriz? Bununla ilgili kavramamız gereken en önemli şey nedir?

Dr. Laitman: Son 45 yıldır Kabala Bilgeliği ile uğraşıyorum, insan doğasını inceliyorum, insan doğasının nasıl değiştirilebileceği ile ilgili incelemeler yapıyorum ve bu nedenle olaylara senin anlattığın şekilde bakmak benim için oldukça zor. Bir anda kendini, çok sevdiğin eşin ve çocuklarınla aynı evin içinde buldun. Dışarı çıkamıyorsun. Onları çok seviyorsun, bir ömür boyu onlarla ilgilenmeyi, korumayı istiyorsun ama devamlı yanında olmadıkları zaman! Yani, anlıyorsun!

Eskiden işe gitmek için bir saat araba kullanırdım. Tek başıma olurdum, dönüşte arabayı ben kullanırdım. İşteyken, evi unuturdum. Eve döndüğümde, belki odama kapanırdım ya bir televizyon programı ya da bilgisayarda bir şeyler izlerdim ve aslında onlarla birlikte değildim. Onlar sanki hayatımın arka planı gibiler, gözümün önünde değiller, gözümün önünde büyümüyorlar ve bu yüzden bir anda, her zaman gözümün önünde olmaya başladıklarında boğuluyorum. İnsan buna alışık değil. Ne diyorlar; birini ne kadar seversen sev yine de 24 saat boyunca birlikte yapamazsın.

Ayrıca, Kabala Bilgeliğinde de öğrendik ki, Sevgi olmadan Nefret, Nefret Olmadan da Sevgi Olmaz yani uzaklık olmadan yakınlık olmaz. Tüm bu durumlar dengelenmeli. Kötü olmadan iyi, eksi olmadan artı olamaz. Her zaman dengede olmalılar ve her zaman onları birleştiren bir direnç olmalı, onları birleştiren ancak diğer yandan arada herhangi bir direnç olmadan tamamen bağlanmaları mümkün olmaz çünkü öyle bir durumda kısa devre olur.

Öyleyse bundan şunu çıkarabiliriz, nasıl hep birlikte, bir arada olunur bunu öğrenebiliriz ayrıca durum, eve geliyorum, evde eşim var ve biz zaten 40-50 yaşlarında çocuğu olmayan 2 kişiyiz, yani zaten birbirimizi öldürmemek için nasıl davranmamız gerektiğini biliyoruz, her birimiz diğeriyle bütünleşiyoruz gibi değil! Eğer eş ve çocuklardan bahsediyorsak, mesela senin 4 çocuğun var, eşine ve çocuklarına sağlık dilerim ve birdenbire, sanki bilmediğin bir güç seni onlarla birlikte bir yere kapattı ve onları çok fazla sevmene rağmen buna dayanamıyorsun, fazla geliyor. Dayanamayıp kaçacak bir yer aramaya, kendine ait bir hayatın var olduğunu hissedebileceğin, kendi uğraşların olduğunu hissedebileceğin bir yer aramaya başlıyorsun.

Dünya’nın, her şeyden önce ailemin önündeyim ve onları egomda görüyorum. Bunun üstesinden nasıl gelebilirim? Öyleyse, bunu takip eden şey, bu virüsün egomuzla ilgileniyor olmasıdır, yani orijinal doğamızla. Nasıl olur da en yakınlarımı değil de kendimi dikkate alırım? Beni rahatsız etmeye başladılar. Henüz polisten, doktorlardan psikologlardan istatistik alamıyoruz ama muhtemelen şu an benzer sorunlar yaşanıyor, şu an yaşanmıyorsa bile birkaç hafta içinde sorunlar yaşanmaya başlanacak.

Oren: Çin’de yaşayan bir tanıdığım büyük karantina esnasında boşanmaların dört kat arttığını söyledi!

Dr. Laitman: Dört katına çıktı! Dikkatini çekerim Çin’de! Orası modern Dünya değil!

Oren Levi: “Her şey senin zihninde” diye bir söz var! Kendinizi içinde bulduğunuz bir gerçeklik var ve siz bu gerçekliğe belli bir açıdan baktığınızda bir yönü ile daha farklı bir açıdan baktığınızda ise tamamen farklı görebilirsiniz. Az önce siz konuşurken bazı notlar aldım. Kendi ailemde, eşimle yaşadıklarımdan yola çıkarak aldığım notlar ve size bunları sormak istiyorum. Ego kavramı ve kısa devre ile ilgili söyledikleriniz. Her birimiz, günümüzde, bildiğiniz üzere evrim geçirdik, her birimiz çok büyük bir egoya sahibiz ve bu egolar çarpıştığında işte tam o zaman o bahsettiğiniz kısa devre hissi oluyor sonuç olarak sorum şu: Geleceğini hissettiğinizde, kendinizi nasıl durdurabilirsiniz? Tüm dövüş sanatlarında, özellikle Doğu’da, düşmanınız geldiğinde onun enerjisini nasıl alacağınızı ve onu nasıl kullanacağınızı anlamanız gerektiği söylenir! Eşinizle ilgili olarak bir şeyin patlamak üzere olduğunu hissettiğinizde, bu enerjiyi kötü şeylere neden olmadan önce nasıl yakalayabilirsiniz? Bundan, daha iyi bir şeye doğru bir kaldıraç gibi olması için, nasıl yararlanabilirsiniz? Bununla doğru bir şekilde çalışmak mümkün mü?

Dr. Laitman: Bence tüm aile bireyleri ile konuşmalısın. Onlara çok uzun yıllardır çalışmak zorunda olduğundan aileden uzak kaldığını ama başka bir seçeneğin olmadığını anlatmalısın. Aile için para kazanmak zorundaydın fakat şu an onlarla bir arada olmanın senin için yepyeni bir his olduğunu, onları ne kadar çok sevdiğini fakat buna rağmen bazı zamanlar, neresi olduğu önemli değil, kendi başına kalabileceğin bir yere, hiç kimseyi görmediğin, hiçbir şey duymadığın bir yere çekilmeye ihtiyacın olduğunu anlatmalısın. Hatta belki de orada, evden ayrılamadığın için içindeki stresi atmana yardımcı olması için atlayıp zıplamalısın. Önceden dışarı çıkıp spor yapabiliyordun, parkta vs. yürüyüş yapabiliyordun ama şu an bunu bile yapamıyorsun. Bu virüs bizi bu kadar sıkı sıkıya birbirimize yakınlaştırıyor. Bu harika! Çalışmasından gerçekten zevk alıyorum!

Oren Levi: Partnerimizle olan bağımıza dair, virüsün bizi içine kapattığı bu gerçeklik hakkında ne öğrenmemiz gerekiyor? Henüz nasıl yapacağımızı bilmediğimiz ne öğrenmeliyiz? Bu yeni koşullarla ilgili olarak geliştirmemiz gereken yeni yetenekler var mı, bu başka bir kişi ile kurduğum bağla ilgili bir şey mi? Daha önce, kişinin kendisini ne kadar çok önemsediğine ancak onları sevmesine rağmen, başkalarını önemsemediğine, dikkate almadığına dair bir şeyler söylediniz. Ego denen bu gücü düzeltebilir miyiz? Tam burada insanlar arasında yeni bir tür bağ kurmayı mı öğrenmek zorundayız?

Dr. Laitman: Elbette bu yeni bir bağ türü çünkü her zaman benden uzak olan insanları, çalışma arkadaşlarımı, yoldaki insanları, yabancıları dikkate aldım, önemsedim ama şimdi evimin dört duvarının içinde, ailemle, bana en yakın insanlar ile birlikte olduğum dünyadayım ve görüyorum ki onlara katlanamıyorum. Bu başka bir şey, yeni bir şey peki ne yapmalıyım? Bence birbirimizle oturmalıyız ve Tanrı’ya şükür bunun için zamanımız var.

Oren Levi: Zaman! Ondan bol bir şeyimiz yok şu an.

Dr. Laitman: Bu büyük avantaj.

Oren Levi: Yani, zamanla ne yapalım? Biraz bunun hakkında konuşalım.

Dr. Laitman: Korona virüs bizden ne istiyor? Bizden birbirimize daha iyi davranmamızı birbirimizi önemsememizi ve dikkate almamızı istiyor. Aramızda kalpten kalbe, her zaman sahip olduğumuz yüzeysel türden duygusal ilişkiler var. Birbirimizi seviyoruz ama bir şekilde ona çok fazla ilgi göstermemize, onun için çabalamamıza gerek olmadığını düşünüyoruz ama artık değil! Şu an ise, sürekli birlikte olduğumuz için gerçekten bu tür işler yapıyoruz, bu bir sorun! Bir sorun!

Şimdi herhangi bir odada yere bir şeyler serelim ve birlikte bir daire şeklinde oturup bir şeyler oynamaya, bir şey hakkında konuşmaya, küçük bir toplum inşa etmeye başlayalım. Birbirimizi nasıl gerçekten tanımadığımızı hissedelim. Bir gün bir bakıyorum ki kızlarım çoktan birer yetişkin olmuş, onlarla hayatta neye sahip oldukları, neyle ilgilendikleri veya onları ilgilendiren şeyler hakkında asla konuşmamışım, tıpkı bana söylediğin gibi. Hiçbir şey! Oğlum, aynı şekilde! Çok daha yakın bir tavır içinde olduğum yeni bir hayatı birden keşfedebiliriz. Birdenbire daha önce yalnızca onlara bakabilmek için para kazanmam gereken insanlar olarak gördüğüm bu kişilerle ilgilenmem, onlara karşı tavırlarıma dikkat etmem gerekiyor. Birbirimize karşı olan tavırlarımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Bu yepyeni bir hayat, yeni bir aile! Korona virüs ışığında bir aile.

Oren Levi: “Kalpten kalbe bağlantı” dediniz. O nedir?

Dr. Laitman: Evimizin içinde “aile” adında yeni bir toplum inşa ediyorum. Ben onlarla ilgileniyorum, onlar benimle ilgileniyorlar, birbirimizle iş birliği içindeyiz, birbirimizle karşılıklı sevgi dolu, kalpten sıcak bir bağ kurabilmek için, geçmişte buna hiç kimse aldırış etmemiş olmasına rağmen! Kızlar kendilerini odalarına kapatırlardı, erkekler de aynı şekilde. Herkes kendi bilgisayarını alır, farklı film ve dizileri izlerdi, kimse benim bunu bilmemi veya özel hayatına girmemi istemiyordu. Hepsi bu, ayrıca eşimle en son ne zaman konuştum? Bilmiyorum. Uykuya dalmadan birkaç saniye önce. Genellikle ne zaman olur?

Oren Levi: Evet, gün sonunda ve genellikle çok kısıtlı zamanımız olur, bütün stres vs.

Dr. Laitman: O zaman yorgun olduğumu söyleyebilirim, ha? Uyuyakalırım! Yani söyleyeceğim şey şimdi burada, bir aile kurma fırsatımız var.

Oren Levi: Karşılıklı düşünceli olmaktan bahsettiniz. Ve dediniz ki konu kendim olduğunda doğal olarak oldukça fazla sabırlıyım ve kendi istediklerim doğrultusunda kendimi dikkate alabiliyorum fakat bazen kendim haricinde başka hiç kimseye karşı bir gram bile düşünceli olmadığımı hissediyorum. Gün boyunca diğer insanlara karşı düşünceli olabilmek, onları dikkate alabilmek nasıl mümkün olabilir, özellikle de eşimle ilgili beni gerçekten rahatsız eden şeyler olmasına karşın?

Dr. Laitman: Burası tam da senin çalışmayı yapman gereken yer fakat bu çalışmayı eşin üzerinde değil kendi üzerinde yapmalısın!

Oren Levi: Nedir bu çalışma?

Dr. Laitman: Çalışma şu şekilde; eşinde gördüğün her bir kusurun gerçekte kendinde olduğunu görmelisin. Buna şöyle de diyebilirsin, kendin haricinde herhangi birinde gördüğün her şey, her kusur aslında sende olan, senin kusurun. Başka birinde hoşlanmadığın bir şey gördüğün zaman bilmelisin ki bu gördüğün gerçekte tamamen sende olan bir kusur ve karşındakinde gördüğün kusuru bu şekilde ilişkilendirerek kendinde olan bu kusuru düzeltmelisin. O zaman zaten eşinle güzelce, tatlı, hoş bir şekilde konuşursun. Onda herhangi bir kusur görmemeye başlarsın.

Oren Levi: Bu psikolojik bir şey mi?

Dr. Laitman: Psikolojik değil ve oldukça gerçekçi.

Oren Levi: Bunu pratiğe dökebilir misiniz?

Dr. Laitman: Dünyada herhangi bir kötülük gördüğüm takdirde, bu ben kötü olduğum için!

Oren Levi: Peki, konu eşim ile ilgili olduğunda?

Dr. Laitman: Elbette! Eşine söyle O’nla ile ilgili sana kötü gelen her şey aslında bu kötü sende olduğu için ve bu kötü düzeltildiğinde onda herhangi bir kusur görmezsin!

Oren Levi: Düzeltilmek ne demek?

Dr. Laitman: Düzeltilmek demek, tüm kusurların kendinde olduğunu, kişinin Dünya’ya baktığında Dünyayı değil kendi yansımasını görmesi, ışığın yolunun, sevginin gücünün arka planına, kendi egonuzun yansıması. Bizler bir sevgi okyanusundayız. Çevremizde bir sevgi okyanusu var ve eğer biz sevgiden başka bir şey görürsek, bunun nedeni sevginin zıttı olan nitelikleri yansıttığımız içindir.

Oren Levi: Kime yansıtıyoruz?

Dr. Laitman: Bu sevgi ışığının arka planına.

Oren Levi: Gerçekliğe karşı bu tür bir tutum, eğer yanlış bir şey görüyorsam o zaman bir şeyi yanlış yapıyorum veya az önce ne söylediniz?

Dr. Laitman: Yaratıcı dediğimiz şeyin içinde olduğumuzu ve bu Sevgi ve ihsan etmenin arka planına yansıttığım şeyin benim egom olduğunu.

Oren Levi: Diyelim ki eşim aniden bana bağırmaya başlıyor, beni kontrol etmeye çalışıyor, beni kontrol etmek istediklerini hissediyorum. O zaman ne yapacağım?

Dr. Laitman: Tam olarak ne demek istediğini bilmiyorum ama önce O’nu öp. Eşini öp! Buna “Sevgi Tüm Günahları Örter” denir!

Oren Levi: Ama şöyle hissediyorum…

Dr. Laitman: Öp! Doğu dövüş sanatlarında rakibinin gücünü kullanmamız gerektiğini söylediğin gibi, aynen öyle yap! Birisinin senden şikâyeti olduğunda, suçladığında, size suçlamalarda bulunduğunda, onları öpün!

Oren Levi: Bunu yaparak karşınızdakinin tüm silahlarını alacaksınız!

Dr. Laitman: Fakat bunu kalbinizin derinliklerinden gelerek yapmalısınız.

Oren Levi: Yani?

Dr. Laitman: Yani, karşısındakini yenilgiye uğratmak isteyen savaşçılar gibi değil gerçekten sevgi bağını geliştirmek için. Hissettiğiniz nefret veya sabırsızlık olsa bile, sevgiyi bulacağınız yer tam orasıdır.

Oren Levi: Her ikimizin de bu sevgi okyanusunda olduğumuzu söylediniz. Şimdi ikimizin de içinde olduğu bu resim, okyanusu da gerçekten severim! Sevgi okyanusunda olduğumuza dair bu imge, tüm çiftler için mi yoksa sadece birbirini gerçekten seven insanlar için mi doğru, yoksa herkes için mi?

Dr. Laitman: Öğretmenimin dediği gibi, “Sevgi her zaman beslemeniz gereken bir hayvan gibidir ve büyüyecektir” ve sevgi karşılıklı tavizlerden doğar çünkü ikimiz de egoistiz.

Oren Levi: Öyleyse neden her zaman ben uyum sağlamalıyım? O uyum sağlamalı!

Dr. Laitman: Bu yanlış bir yaklaşım.

Oren Levi: Örnek verir misiniz?

Dr. Laitman: Karşılığında hiçbir şey olmadan

Oren Levi: Olabildiğince fazla örneklendirin.

Dr. Laitman: Öyle ki diğeri yani eşin onu sevdiğini açıkça görecek ve sen bunun onu nasıl fethettiğini göreceksin. Bu da yine bahsettiğin gibi Doğu öğretilerinden!

Oren Levi: Dedik ki, eğer bunu istiyorsa, bana suçlamalarda bulunuyor, beni kontrol etmek istiyor falan, siz de onu öp dediniz. Onu öp ve bunu da gerçekten sevgiyi inşa etmek için yap, inandırmak için değil, gerçek sevgiyi inşa etmek için. Peki, bu durumda karşı taraf şikâyetlerini önemsemediğimi hissetmeyecek mi?

Dr. Laitman: Hayır, aksine aranızdaki her türlü yakınlığı sevdiğinizi, ne türden olduğu fark etmeksizin.

Oren Levi: Peki şikâyetlerin, suçlamaların kendisi hakkında ne yapmalıyım?

Dr. Laitman: Bilmiyorum, verdiğin karşılıktan sonra bunun değişip değişmeyeceğini görmelisin. Senden gelen yanıtlardan sonra bunlar da aynı hızda değişecek.

Oren Levi: Ne yazık ki, zamanımız neredeyse doldu, o yüzden bu son soru. Bir çift, korona nedeniyle gün boyu birlikte oldukları süreçte birbirlerine uymadıkları sonucuna vardılar, ayrılmak istiyorlar. Onlara ne söylerdiniz?

Dr. Laitman: Korona geçene kadar, iyileşene kadar bekleyin, çünkü şimdi Korona nedeniyle çok tuhaf etkiler altındayız ve gerçekten hiçbir şey yapamıyoruz bunun yanı sıra mahkemeler de muhtemelen şu anda çalışmıyor. Boşanmak için avukatlara, şuna buna ihtiyacınız var. Hadi tamam kavga ettik şimdi ayrılıyoruz değil! Ortada mal, mülk var, eşyalar var. Bilmiyorum, belki de tüm sorunlarımız korona yüzünden, süreç yüzünden, geçecek bu, geçecek! Şu anda ciddi herhangi bir şey için karar veremeyiz. Böyle bir çift bana gelse, onları gerçekten geri gönderirdim. Şu anda herhangi bir şeyi teslim etmek için ciddi bir dönem değil, çünkü dikkate almamız gereken çok garip agresif etkiler altındayız. İnsanlar bugün bu tür hesaplamaları yapamıyor ve Korona sonrası dünyamız değişecek. Manevi toplum, dünyevi toplum, işim, ailem, tüm ülke, politikalar, her şey o kadar çok değişecek ki yeni bir dünyada olacağız.

Oren Levi: İlişkilerimiz de değişecek mi?

Dr. Laitman: Evet! Evet, değişecek.

Oren Levi: Peki nasıl olacak?

Dr. Laitman: İçinde daha çok sevgi olacak

Oren Levi: İyimserliğiniz için çok teşekkür ederim.

Dr. Laitman: Korona aslında bir kurtarıcı.

Oren Levi: Çok teşekkür ederim! Tekrar görüşünceye dek hoşça kalın.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,104