e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

O’na Nasıl Yaklaşılır

Not 351

Kasım 1982

Soru: İki kişi arasında form eşitliği yoksa her birinin diğerinden uzaklaştığını görebiliriz.  Bu nedenle, kişi tüm eylemlerinin Yaradan için, yani ihsan etme niyeti ile olması için kendini ıslah etmeden önce, Yaradan ile yaratılmış varlıklar arasında bir form eşitsizliği vardır.  O halde O’na yaklaşmak nasıl mümkün olabilir?  Durum böyleyken, Yaradan bizden uzak ve biz de O’ndan uzak olduğumuza göre, o zaman Yaradan’a nasıl dua edeceğiz?

Cevap: Eylem vardır ve niyet vardır.  Bilgelerimiz, “Lo Lişma‘dan [O’nun hatırı için olmayan], Lişma‘ya [O’nun hatırı için] geliriz” der.  Lo Lişma‘nın Lişma‘ya götürdüğü bağlantıyı anlamalıyız.

İsrail halkının “Yapacağız ve duyacağız” dediği yazılıdır yani eylemle birlikte, duymakla ödüllendirileceğiz çünkü bir aracı vardır ve bu aracı, ihsan etme eylemlerini gerçekleştirdiğimiz için form eşitliği sağlayacaktır.  Dolayısıyla eylemlerde form eşitliği vardır.  Niyet hala ihsan etmek olmasa da, eylemin düşünceyi tetikleyeceğini söylüyoruz.

Sonuç olarak, eylem Lo Lişma olsa da, daha sonra ihsan etmek için denilen Lişma’ya ulaşmamıza neden olacaktır.  Bu yüzden bize Tora ve Mitzvot’taki çalışma verildi çünkü bu bize eylemle eşdeğerlik getirir ve biraz yaklaşmamıza neden olur.  Bu, almak ve ihsan etmek arasında bir aracı olarak kabul edilir.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,075