e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Baruh Halevi Aşlag (Rabaş) > Kabala Kütüphanesi > Notlar > Efendinin Yüzü Kötülük Yapanlardadır

Efendinin Yüzü Kötülük Yapanlardadır

Not 584

Şabat’tan sonra Nuh, Tav-Shin-Lamed-Vav, 11 Ekim 1975

Efendinin Yüzü Kötülük Yapanlardadır, onların hatırasını yeryüzünden ayırmak için. Onlar ağladılar ve Efendi duyar ve onları bütün sıkıntılarından kurtarır.”

Sorabilirdik, ama Yaradan’ın yüzü erdemliye aittir, kötülük yapanlara değil, “Yüzünün ışığıyla bize… merhamet, hayat ve barış verdiniz.” yazıldığı gibi. Sadece Ahoraym [arka] kötüler üzerinde yargı infaz ettiğinde, yargı olarak kabul edilir.

Bunun, Yaradan’ın yolunda, gerçeğin yolunda yürümek isteyenlerin, her zaman kötülük yaptıklarını gördükleri anlamına geldiğini söylemeliyiz. Onları bu kötülük safhasından kurtarması için Yaradan’a yakarırlar ve Mısır’dan göç hakkında açıklandığı gibi, yapabilecek oldukları ancak kötülükten kurtulamayan her şey, “Ve İsrail’in çocukları çalışmadan iç çekti ve çığlıkları Tanrı’ya yükseldi” ve Tanrı onları Mısır’dan kurtardı.

Benzer şekilde, burada Yaradan’ın yüzünün onlara parladığını ve ardından onlardan ayrıldıkları gizlemesini yorumlamalıyız. ”Efendinin Yüzü kötülük yapanlardadır.” Yaradan’ın yüzü kötünün hatırasını bile iptal eder. Bu ”Onların hatırasını yeryüzünden ayırmak için”in anlamıdır. Eretz [yeryüzü/toprak], Ratzon [arzu] kelimesinden gelir. Kötü arzunun bir hatırası bile onların içinde uyanmaz, çünkü “Onlar ağladılar ve Efendi duyar ve onları bütün sıkıntılarından kurtarır.”

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,081