e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Çalışmanın Çizgisi

Not 147

Tek çizgiye “bütünlük” denir. Genel halk bir çizgiyi izler yani bir yolu. Yani her birinin Tora ve Mitzvot’ta [emirler] bir parçası vardır ve her biri görevini yaptığını hissetmek için, ne kadar emek vermesi gerektiğini sayar.

Her biri, düşündüğü gibi yapıp yapmadığını hesaplar ve sonra kişi tatmin olur ve Yaradan’ın yolunda yürüdüğünü hisseder ve her gün kişi ilerlemektedir.

Bu, sağ çizgide böyle değildir: Kişi her şeyi tek bir çizgide yürüyenlerle aynı şekilde yapmalıdır ancak fark, tek çizgiye ait olanların daha fazla eksikliğe sahip olmamasıdır, oysa sağ çizgide yürüyenlerin, sol çizgi sağ çizgiyi iptal ettiğinden zorlukları vardır.

Sol çizgi, maneviyat özlemini uyandırır, bu da ona, Lişma yolunda yürümemiz gerektiğini düşündürtür ki temel şey budur. Bu nedenle onun, Lo Lişma’da [O’nun uğruna değil] yürümesi zordur yani sol çizgi, özlemi ve maneviyat eksikliğini uyandırdığı için, onu gitmeye değer kılan tatmini yoktur.

Diğer taraftan, tek çizgi onun içinde herhangi bir eksiklik uyandırmaz. Aksine, her seferinde ekler çünkü bakması gerekenler vardır, oysa sol çizgi her şeyi siler.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,083