e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Hayat nedir?

Not 221

Hayat, bir haz alma arzusu olduğu sürece veya kişi aldığı şeyden ya da başkalarına vermekten haz aldığı sürece anlamlıdır. Kişi bu kuvveti kaybederse, ölü kabul edilir.

Bu nedenle kişi bilinçsiz olduğunda, baygın yani haz alma arzusunun kuvvetini kaybetmiş kabul edilir. Bir kişi intihar ettiğinde bu, kişinin artık haz alamayacağını açık delillere göre gördüğü bir safhaya geldiği ya da kendisine acı verecek birçok insana borçlu olduğu ve bu acıların, az da olsa bu dünyadan alabileceği hazları iptal edeceği anlamına gelir.

Bu nedenle bir sonraki dünyaya gitmeyecektir çünkü Tora ve Mitzvot’ta [emirler] çaba harcamak ve Yaratıcısına memnuniyet getirmekten haz almak zorundadır. Bu haz o kadar büyüktür ki, dünyadaki en korkunç acıları ortadan kaldırabilir.

Bunun için kişinin, adanmışlığın ıstırabını üstlendiği yerde “Öldürülün ama günah işlemeyin” olarak kabul edilen Mitzvot verilmiştir çünkü kişi adanmışlıkta hareket ederek O’na memnuniyet vereceğine inanır.

Böylelikle intihar eden biri, kendisinin Yaradan’a memnuniyet vermek için Tora ve Mitzvot’u uygulamaktan hiçbir haz veya zevk almadığına tanıklık eder.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,098