e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Amalek’e Karşı Savaş

Not 88

Ve oldu ki Musa ellerini kaldırdığında İsrail galip geldi.” “Musa’nın elleri savaşıyor mu?” diye sordular. Cevap: “İsrail yukarıya baktığında onlar galip geldiler” (Roş Haşanah 29a).

Yorum: “Yukarı bakmak” ihsan etmek demektir. “Bakmak” meselenin iyi olduğunu görmek demektir, Yusuf ve Benjamin hakkında “Ve gözlerimi çevireceğim” yazdığı gibi, yani ona göz kulak olup ve ona fayda sağlamak anlamındadır.

Nachmanides’in yazdığı gibi, cennete doğru bakarken, “ihsan etmek için” olarak adlandırılan cenneti memnun etmek istiyorken, bu “Bu yükselir” anlamına gelir. Başka bir deyişle, eğer her şey Yaradan uğruna ise, alma arzusu olan Amalek, yukarı baktıklarında ve kalplerini cennetteki Babalarına köleleştirdiğinde düşer.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,106