e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Sarıağaç

Not 343

Ekim 1981

“Kendine sarıağaçtan bir gemi yap ve içini ve dışını ziftle kapla.”

Tufan “kötü su” anlamına gelir. Bir kişiye “Kim” yani Firavun’un “Kral kim ki, sesine itaat edeyim?” sorusu ve ayrıca kötünün sorusu olan “Bu senin için ne işe yarıyor?” sorusu geldiğinde,  Tufan olan Mayim [su], bu ikisinden oluşur: Mi [Kim] ve Ma [Ne]. Bununla, kişinin Keduşa’da [kutsallık] sahip olduğu tüm dünya yok edildi.

Bunun için tavsiye gemiye binmektir, çünkü Teiva [gemi] Beyt’in [ev] harflerine sahiptir (Sulam’da [Zohar’ın Merdiven tasvirinde] yazıldığı gibi), çünkü “ev” bilgelik demektir, çünkü “Bilgelik içinde bir ev inşa edilecek” diye yazılmıştır. “Yuva”nın zıttı, “merhamet istediği için” de olduğu gibi, mantık ötesi inanç olan, Hasadim [merhamet] olan bir “gemi”dir.

“İçini ve dışını ziftle kapla”nın anlamı budur, çünkü orada inanç ışığı olmalıdır. O halde içi ve dışı zift ile örtülmelidir ve o zaman orası inanç ışığının yerleştirileceği bir yerdir, çünkü o zaman inanç ışığına ihtiyacı vardır. İnsan inanç yolundayken “Kim” ve “Ne” sorularına yer yoktur. Bu nedenle, tam olarak gemi vasıtasıyla tufanın sularından kurtuluruz.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
19 - 0,102