e-posta ile Paylaş

GÖNDER

Kabala İlmi, dünyadaki tüm ilimleri kapsar.
Baal HaSulam “Özgürlük”
“Bu ilim, gizliliğin sonunda çocuklara bile ifşa olacaktır.”
Baal HaSulam “Kabala Öğretisi ve Özü”
Son neslin günleri yaklaştığında, çocuklar bile, kurtuluşu ve sonu bilip, bu ilmin sırlarını bulacaklardır.
Sulam’ın Önsözü ile Zohar Kitabı
“Ben’i arayanlar, Ben’i bulacaklar” ve yazdığı gibi , “Aradım ve bulamadım, buna inanmayın.”
Baal HaSulam “On Sefirot Çalışmasına Giriş”
MENÜ

KABALA KÜTÜPHANESİ

Ana Sayfa > Yehuda Halevi Aşlag (Baal HaSulam) > Kabala Kütüphanesi > Şamati (Duydum) Makaleleri > 46- Maneviyatın Kötü Eğilim Üzerindeki Hâkimiyeti

46- Maneviyatın Kötü Eğilim Üzerindeki Hâkimiyeti

Maneviyatın (Yaradan’a doğru olan) kabuklar üzerindeki hâkimiyeti veya aksine kötü eğilimin Yaradan’a doğru yönelmiş kişinin üzerindeki hâkimiyeti hakkında öncelikle “Yaradan’a doğru” (İsrail) ve “dünya milletleri” nedir bunun anlamak zorundayız.

Birçok yerde açıklandığı üzere, İsrail “içsellik” demektir ve ona kişinin Yaratan’ına memnuniyet ihsan etmek için çalışabileceği “ön arzu (kaplar)” denir. “Dünya Milletleri” ise “dışsallık”, “arka arzu” diye adlandırılır, bunların besini ihsan etmekten değil yalnızca almaktan gelir.

Dünya milletlerinin İsrail üzerindeki hâkimiyeti, bunlar ihsan etmek, ön arzu formunda çalışamazlar; yalnız arka arzu formunda çalışabilirler. Yaradan’ın hizmetindekileri baştan çıkarırlar, ışığı aşağıya arka arzuya yaymak için.

İsrail’in hâkimiyeti şu demektir; eğer, her birine, Yaradan’a memnuniyet ihsan etmek için yani yalnız ön arzu içinde çalışabilmesi için güç verirlerse ve hatta Hohma (Bilgelik) ışığını yaysalar bile bu yalnız, “üzerinde yolculuk edilecek bir yol” formundadır, daha fazlası değil.

Telif Hakkı © 1996 - 2015 Bnei Baruh. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede sunulan tüm materyal, Bnei Baruh Kabala Eğitim ve Araştırma Enstitüsü tarafından dünyanın ıslahı ve hayatın iyileştirilmesi amacı ile sunulmaktadır.
Bu nedenle, içeriği değiştirilmediği ve kaynağına gönderme yapıldığı takdirde, tüm materyalin kullanımına ve dağıtımına izin verilmiştir.
18 - 0,275